Kada se u kontekstu klimatske krize spominju poljoprivreda i proizvodnja hrane, najčešće se razmatraju utjecaji porasta globalne temperature i intenziviranja ekstremnih vremenskih događaja (intenzivniji i učestaliji toplinski valovi, suše, poplave, salinizacija itd.) na prinose u poljoprivredi i sigurnost opskrbe hranom. Stoga je i većina inicijativa u tom sektoru usmjerena primarno na razvoj i financiranje adaptacijskih mjera te u puno manjoj mjeri, smanjenje emisija stakleničkih plinova kroz poboljšanje proizvođač
kih praksi, smanjenja deforestacije i sekvestracije ugljika.
Ono što se često zaboravlja je činjenica da je globalna proizvodnja hrane jedan od najvažnijih pokretača klimatskih promjena i uzročnik gubitka prirodnih staništa i bioraznolikosti te smanjenja zaliha pitke vode i zagađenja vodenih i kopnenih ekosustava dušikom i fosforom.(1) Emisije stakleničkih plinova koje potječu od proizvodnje hrane (uključujući proizvodnju, transport, skladištenje i emisije koje nastaju od otpada hrane) čine čak oko 30% ukupnih antropogenih emisija stakleničkih plinova. Pri tome najviše (14,5%) otpada na proizvodnju mesa i mlijeka. Poslijednji ICCP izvještaj nedvojbeno i jasno kaže da su upravo poljoprivreda i sustav opskrbe hranom ključni za odgovor na globalne klimatske promjene.(2) Pod pretpostavkom očekivanog povećanja populacije za 30% te porasta konzumacije mesa i mliječnih proizvoda kao posljedice rasta BDP, do 2050 godine će prema bussines as usual scenariju emisije iz prehrambenog sektora gotovo iscrpiti ukupni budžet emisija stakleničkih plinova za sve sektore.(3) Prema projekcijama, do tada će se emisije stakleničkih plinova, iskorištavanje zemljišta i vode te uporaba dušika i fosfora povećati za ukupno 50-92%, s najvećim porastom upravo u kategoriji emisija stakleničkih plinova (92%). Sve zajedno će dovesti do kritičnog opterećenja i velike mogućnosti kolapsa ekosustava (Slika 1).(2) Dakle, nastavak proizvodnje i konzumacije hrane prema dosadašnjem scenariju je apsolutno nemoguć te je hitno potrebno uvođenje drastičnih promjena postojećeg sustava i to na globalnoj razini.
Značajno smanjenje ukupnog ekološkog otiska, a posebno smanjenja emisija stakleničkih plinova iz sektora proizvodnje i opskrbe hranom zahtijeva potpunu reorganizacije u tri ključna aspekta, a to su:
• promjena načina proizvodnje i distribucije hrane;
• smanjenje količine bačene hrane;
• promjena obrazaca prehrane u razvijenim industrijskim zemljama.
Promjena načina proizvodnje hrane podrazumijeva povećanje trenutnih prinosa tla provedbom različitih mjera i postupaka; uravnoteženje primjene dušičnih i fosfornih gnojiva; poboljšanja upravljanja vodnim zalihama za poljoprivrednu proizvodnju; smanjenja emisija metana i dušičnih oksida te niza mjera kojima će se smanjiti ekološki otisak distribucije hrane uz istovremeno osiguravanje sigurne opskrbe stanovništva hranom.
Nadalje, nužno je značajno smanjiti gubitke hrane s obzirom na činjenicu da se na globalnoj razini baci čak 30% ukupno proizvedene hrane, što predstavlja ogromno opterećenje za okoliš. U kontekstu emisija stakleničkih plinova, onima ispuštenim u atmosferu tijekom proizvodnje te hrane treba pribrojiti značajne količine metana koji nastaje razgradnjom bačene hrane na odlagalištima otpada (pri čemu je važno napomenuti da je staklenički potencijal metana 84 puta veći u odnosu na CO2). U slabije razvijenim zemljama primarno treba smanjiti gubitke hrane na polju te tijekom skladištenja, dok u razvijenim zemljama fokus treba biti na smanjenju gubitaka hrane u fazi maloprodaje odnosno uporabe u kućanstvima. Dakle, kako bi se postigli značajni pomaci u pogledu smanjenja bacanja hrane nužno je razvijanje specifičnih smjernica, alata i mehanizama i to na temelju točnih i potpunih podataka i pokazatelja za pojedinu zemlju. U Hrvatskoj se, primjerice, godišnje baci 380.000 hrane, a čak 53% nastalog otpada nastaje u kućanstvima.
Proizvodnja različitih kategorija hrane ima različit ekološki otisak i bitno se razlikuje prema količini emitiranih stakleničkih plinova. Čak 58 % emisija otpada na proizvodnju mesa i mliječnih proizvoda pri čemu je proizvodnja crvenog mesa najintenzvinija (Slika 2).
Općenito, promjene obrazaca prehrane trebale bi biti usmjerene na smanjenje konzumacije upravo tih kategorija hrane uz kompenzatorno povećanje konzumacije namirnica biljnog porijekla i zadržavanje adekvatnog unosa esencijalnih nutrijenata. Konkretne mjere i smjernice za promjenu prehrane moraju se razvijati uzimajući u obzir specifičnosti pojedinih populacija u kontekstu trenutnih obrazaca prehrane, nutritivnog statusa i potreba stanovništva i osiguravanja sigurnosti opskrbe hranom. U zemljama sa problemom pothranjenosti porast konzumacije životinjskih proizvoda mogao bi imati pozitivne učinke na nutritivni status i zdravlje populacije. Nasuprot tome, za rastući udio globalne populacije čije obrasce prehrane karakterizira previsok udio mesnih prerađevina i drugih visokoprocesuiranih namirnica, nužan je prijelaz na prehranu sa visokim udjelom cjelovitih namirnica biljnog porijekla i to ne samo u kontekstu učinaka na okoliš i klimu, već i u kontekstu pobojlšanja zdravlja tj smanjenja incidencije kroničnih nezaraznih bolesti (dijabetes, kardiovaskularne bolesti, metabolički sindrom, neke vrste karcinoma) kao vodećih uzročnika smrtnosti u tim zemljama. Predložene strategije trebale bi generalno rezultirati smanjenjnom globalnom prosječnom potrošnjom hrane životinjskog podrijetla s posebnim naglaskom na one populacije koje već konzumiraju natprosječne količine hrane animalnog porijekla. Značajno smanjenje globalne konzumacije mesa i mliječnih proizvda posebno u populacijama s najvećom konzumacijom, moglo bi smanjiti predviđene emisije za 55-72%. Prepolovljavanje količine bačene hrane moglo bi smanjiti emisije za dodatnih 22%.(3;5-7) Uspješnom primjenom kombinacije mjera za održiviju proizvodnju hrane, smanjenja gubitaka hrane i promjena obrazaca prehrane mogla bi se postići značajna smanjenja opterećenja okoliša u svih 5 prije spomenutih kategorija (Slika 3). Kako bi se značajno smanjio pritisak na obradive površine i potrošnja vode, najzančajnije je tehnološki unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju; učinkovito smanjenje korištenja dušika i fosfora zahtjeva kombinaciju svih pristupa, uključujući promjene obrazaca prehrane, smanjenje gubitaka hrane, učinkovitiju i održiviju primjenu gnojiva dok je za značajno smanjenje emisija stakleničkih plinova najvažnije promijeniti obrasce prehrane na globalnoj razini.
Provedba tih mjera ovisit će o regulatornim okvirima i raspoloživim sustavima potpore u pojedinim regijama. U kontekstu poboljšanja tehnologija i praksi upravljanja u poljoprivredi predlaže se niz konkretnih rješenja, ali usvajanje tih opcija zahtijeva ulaganja u javnu infrastrukturu, učinkovite poticajne programe za poljoprivrednike (uključujući mehanizmi podrške za usvajanje najboljih dostupnih praksi) i bolje sustave regulacija (na primjer, uporaba i kakvoća vode).(8,9) Značajno smanjenje gubitaka hrane i stvaranja prehrambenog otpada zahtijevat će uvođenje mjera u cijelom lancu opskrbe hranom. U zemljama u razvoju to se primarno odnosi na ulaganja u poljoprivrednu infrastrukturu, te poboljšanja raspoloživih tehnologija skladištenja, transporta i distribucije hrane. U razvijenim zemljama, važno je ulagati u obrazovanje i kampanje za podizanje svijesti potrošača, označavanje hrane, poboljšanja pakiranja s ciljem produljujenja vijeka trajanja hrane i poticati promjene u zakonodavstvu u cilju promicanja zatvorenih opskrbnih lanaca (u kojima se otpad reciklira natrag u sustav).(10) Kako bi se značajno promijenili obrasci prehrane u razvijenim zemljama, nužan je integrirani, višekomponentni pristup koji uključuje niz jasnih mjera: kombinacija medijskih i obrazovnih kampanja; promjene sustava označavanja hrane i boljeg informiranje potrošača o učinku hrane na okoliš i zdravlje; uvođenje fiskalnih mjera, poput oporezivanja hrane obzirom na ekološki/ugljični otisak, subvencija za održivu proizvodnju hrane niskog ekološkog otiska te mjere za povećanje dostupnosti lokalno proizvedene hrane niskog ekološkog otiska. Važan prvi korak u tom procesu svakako je usklađivanje nacionalnih smjernica za zdravu prehranu sa znanstvenim dokazima o utjecajima obrazaca prehrane na zdravlje, okoliš i klimu.(11,12)
Utjecaj proizvodnje hrane na okoliš u bliskoj će se budućnosti znatno povećati. U nedostatku ciljanih mjera, nastavljanjem bau scenarija, to će rezultirati premašivanjem planetarnih granica i destabilizacijom ključnih procesa u ekosustavu Zemlje. Kako bi se izbjegao najcrnji scenarij ključno je potaknuti sinergijsko djelovanje s ciljem poboljšanja poljoprivredne proizvodnje, smanjenje gubitaka hrane te promjene obrazaca prehrane, uvijek uzimajući u obzir specifični lokalni kontekst. To će biti ključno za razvoj održivog sustava prehrane koji će se moći razvijati unutar planetarnih granica.
LITERATURA
1. Springmann, M., Clark, M., Mason-D’Croz, D. et al. Options for keeping the food system within environmental limits. Nature 562, 519–525 (2018).
2. IPCC, Global Warming of 1.5ºC, IPCC, Geneva 2018 (https://www.ipcc.ch/sr15/)
3. Bajželj, B., Richards, K. S., Allwood, J. M., Smith, P., Dennis, J. S., Curmi, E., & Gilligan, C. A. Importance of food-demand management for climate mitigation. Nature Climate Change, 4(10), 924-929 (2014).
4. https://ourworldindata.org/food-choice-vs-eating-local)
5. Stehfest, E., Bouwman, L., van Vuuren, D.P., den Elzen, M.G.J., Eickhout, B., Kabat, P. Climate Benefits of Changing Diet. Climate Change 95, 83-102 (2009).
6. Tilman, D. & Clark, M. Global diets link environmental sustainability and human health. Nature, 515(7528), 518-522 (2014).
7. Popp, A., Lotze-Campen, H., Bodirsky, B. Food consumption, diet shifts and as¬sociated non-CO2 greenhouse gases from agricultural production. Global Environmental Change, 20(3), 451-462 (2010).
8. Beach, R. H. et al. Global mitigation potential and costs of reducing agricultural non-CO2 greenhouse gas emissions through 2030. J. Integr. Environ. Sci. 12, 87–105 (2015).
9. Mueller, N. D. et al. Closing yield gaps through nutrient and water management. Nature 490, 254–257 (2012); corrigendum 494, 390 (2013).
10. Parfitt, J., Barthel, M., Macnaughton, S. Food waste within food supply chains: quantification and potential for change to 2050. Phil. Trans. R. Soc. B 365, 3065–3081 (2010).
11. Mozaffarian, D. Dietary and policy priorities for cardiovascular disease, diabetes, and obesity: a comprehensive review. Circulation 133, 187–225 (2016).
12. Ritchie, H., Reay, D. S., Higgins, P. The impact of global dietary guidelines on climate change. Glob. Environ. Change 49, 46–55 (2018).