U okviru ovogodišnjeg ciklusa Mirovnih studija, u organizaciji Centra za mirovne studije, u utorak, 22. ožujka 2022., od 19 do 20:30 će Nikola Biliškov održati predavanje i razgovor pod naslovom “Klimatska pravda – iza nas i pred nama“. S obzirom na to da predavač boravi u Kanadi, sve će biti provedeno posredstvom platforme Zoom. Zato sve zainteresirane pozivamo da se prijave popunjavanjem upitnika do ponedjeljka 21. ožujka u 17 h, nakon čega ćete dobiti link na Zoom.
Sažetak predavanja:
Klimatska pravda je općeniti pojam, koji se obično, ovisno o kontekstu, simplificira, ali obuhvaća tri aspekta: 1. distributivnu pravdu, koja se odnosi na raspodjelu opterećenja među pojedincima, nacijama i generacijama; 2. proceduralnu pravdu, koja se odnosi na donositelje odluka i javnosti uključenoj u donošenje odluka; 3. pravdu kroz priznanje, koja podrazumijeva osnovno poštovanje i snažan angažman te pošteno i pravedno uvažavanje razlika među kulturama i perspektivama. Aktualne klimatske promjene, međutim, stvaranjem distributivne neravnoteže među tzv. “Globalnim sjeverom” i “Globalnim jugom”, među generacijama te između domorodačkih i tradicionalnih u odnosu na tehnološki razvijene zajednice, temeljno kompromitiraju ta načela, zbog čega klimatske promjene postaju jedna od glavnih prijetnji globalnom miru, stvarajući napetosti na svim razinama. U skladu s time, nameće se pitanje gdje se trenutno, kao globalna civilizacija, nalazimo u odnosu na ta načela. Globalni odgovor na aktualne klimatske promjene je, naime, u znatnoj mjeri prigušen nametnutim narativima, koji se mogu svesti na dva općenita, koji obuhvaćaju narative nižeg ranga: oni o imperativu beskonačnog ekonomskog rasta te nezamjenjivosti trenutno prevladavajućeg društveno-ekonomskog sustava. Tome su suprotstavljeni tradicionalni narativi, djelomično zaboravljeni ili zanemareni, ali i dalje živući. Svrha je ovog predavanja iznijeti neke komparativne primjere klimatske nepravde, na temelju čega ćemo kroz diskusiju predložiti i održiva rješenja.
O predavaču:
Nikola Biliškov je autor Apela za sustavnu klimatsku akciju i jedan od pokretača inicijative Znanstvenici za klimu Hrvatska. Ambasador je Klimatskog pakta Europske unije. Inače je kemičar, zaposlen na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu. Trenutno kao stipendist programa EC-a Marie Sklodowska Curie boravi na Sveučilištu McGill u Montrealu, Kanada. Dugogodišnji je aktivist na polju ekologije, mira i ljudskih prava te je član vijeća Zelene akcije. Aktivno surađuje s mnogim aktivistima srodnih područja iz Europe i svijeta. Za svoj zbornik „Preživljavati usprkos“ dobio je priznanje Centra za mir u Osijeku u kategoriji „Knjiga godine“.